18557149_1567516903259459_7815484937884688765_n

I weekenden den 20.-21. maj afholdte Hørsholm Svømmeforening det traditionsrige Spar Nord Hørsholm Cup, hvor mere end 300 svømmere fordelt på 1.600 startere deltog.

Spar Nord Fonden har igen i år doneret et større pengebeløb, som blev brugt til at afholde stævnet.

Hørsholm Svømmeforening er så heldige at kunne tilbyde langbanestævne, og det er vigtigt for så lille en konkurrenceklub som Hørsholm Svømmeforening at kunne være i stand til at tilbyde et professionelt stævne for andre danske klubber her til foråret, hvor det er langbanesæson.

I løbet af weekenden er der blevet svømmet i alt 18 forskellige løb – lige fra sprintløbene 50 m til de lange løb på 1500 m.

Til lørdagens afsluttende 4×100 holdmedley, der indeholder alle de fire svømmearter rygsvømning, butterfly, brystsvømning og crawl, havde Spar Nord Fonden doneret et pengebeløb til de vindende hold for både drenge og piger. Hørsholm Svømmeforening løb med sejren hos pigerne, hvor Elena Westmark Holm, Emma Hjort Kaas, Astrid Thimmer og Marina Nissen svømmede sig til en flot guldmedalje. Hos herrerne løb Søllerød Svømmeforening med titlen lige foran Hørsholm Svømmeforenings drenge, som fik en sølvmedalje.

Søndagens holdkap for piger gik også til Hørsholm pigerne – Astrid Thimmer, Elena Westmark Holm, Marina Nissen og Emma Hjort Kaas – mens Hørsholm drengene igen tog sølvet.

En rigtig god svømmeweekend, som Hørsholm Svømmeforening igen i år vil kigge tilbage til med succes.

Hørsholm svømmerne svømmede sig til følgende medaljer:

Alma Rosenkrantz Green – Bronce i 100 bryst, sølv i 200 bryst, bronce i 50 bryst
Sofie Boas Olsen – Bronce i 200 bryst
Freja Mathilde Kaas – Guld i 200 ryg
Caroline Salskov Jensen – Sølv i 200 IM, bronce i 50 fly, bronce i 200 fri
Martha Hjuler Britze – Guld i 400 fri, sølv i 50 ryg, sølv i 50 fri, guld i 200 ryg
Kaya Vennick Haugbølle – Bronce i 400 fri, bronce i 100 fly
Mathilde Borg – Sølv i 200 fri
Victoria Husted Volden – Bronce i 200 fly
Elena Westmark Holm – Sølv I 200 IM, guld I 50 fly, sølv i 50 fri, sølv i 100 fly
Caroline Meyer – Bronce I 200 IM
Emma Hjorth Kaas -Guld i 400 IM, sølv i 50 bryst
Julie Frisch Hoff – Bronce i 50 ryg
Marina Nissen Jakobsen – Sølv i 200 IM, guld i 100 fri, guld i 50 fri, guld i 200 fri
Illia Bulba – Bronce i 100 bryst, sølv i 50 ryg, guldi 50 bryst, sølv i 200 fri
Alexander Nørby – Sølv i 200 IM, bronce i 100 fri, sølv i 50 fri, bronce i 50 bryst
Rasmus Fabricius Pedersen – Bronce i 50 fri
William Rützou – Sølv i 200 bryst, bronce i 200 fri
Sebastian Hviid Larsen – Guld i 1500 fri
Marcus Elkjær Samson -Sølv i 1500 fri
Carl-Johan Bødtker – Sølv i 200 bryst
Malte Egholm Brøns – Guld i 50 fly, sølv i 100 fri, guld i 400 IM, guld i 200 fri
Filip Bruhn – Guld i 100 bryst, bronce i 100 fri, guld i 50 fri, guld i 50 bryst
Marcus Elkjær Samson – Sølv i 200 fly
Asger Væver Hartvig – Sølv i 100 bryst, bronce i 50 fly, sølv i 50 bryst
Martin Vennick Haugbølle – Bronce i 100 bryst, guldi 50 fly, bronce i 100 fri, bronce i 50 fri, guld i 200 bryst, guld i 50 bryst

Holdkap Medley piger – Elena Westmark Holm, Emma Hjorth Kaas, Astrid Thimmer, Marina Nissen – guld lørdag/søndag
Holdkap Medley drenge – Magnus Bækgaard Andersen, Asger Væver Hartvig, Martin Vennick Haugbølle, Malte Egholm Brøns – sølv lørdag/søndag